Banskobystrický primátor s poslancami MsZ berie deťom školu

Autor: Jana Vološinová | 5.6.2014 o 14:48 | (upravené 5.6.2014 o 22:31) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  720x

V utorok 20. mája 2014 na zasadnutí MsZ v Banskej Bystrici rozhodli poslanci na návrh primátora mesta o zrušení ZŠ Jána Bakossa napriek tomu, že bol v škole vykonaný riadny zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2014/2015.

Je nutné upozorniť na fakt, že na tejto škole bola vykonaná zákonná voľba riaditeľky na nasledujúce volebné obdobie piatich rokov. O pár hodín na to Mestské zastupiteľstvo na návrh primátora prijalo návrh na zrušenie tejto základnej školy. ZŠ sa nachádza v širšom centre mesta, do rozlohy vo veľkom obvode. Žiaci po zrušení školy budú musieť dennodenne  dochádzať do vzdialených škôl  na opačný koniec mesta.  Rozhodnutie prišlo ako blesk z  jasného neba. V poslednej chvíli, tesne pred koncom školského roka. Všetkých rodičov, učiteľov, správnych zamestnancov a v neposlednom rade žiakov tejto školy, to postavilo do veľmi zlej a nezávidenia hodnej situácie tesne pred koncom školského roka.

Čo asi viedlo primátora mesta Banská Bystrica Mgr. Petra Gogolu a poslancov MsZ k tomuto rozhodnutiu? Lukratívny pozemok v centre mesta? Pre koho? Primátor a poslanci ako volení zástupcovia občanov by mali v prvom rade prihliadať na oprávnené záujmy občanov, miestne a regionálne požiadavky tak, ako im to ukladá zákon NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Škola vydala 34 rozhodnutí o prijatí do prvého ročníka. Mali by sa otvoriť dve triedy.           Pri tomto množstve rozhodnutí zdôrazňujeme aj spádovosť školy, ktorú navštevujú deti        zo štyroch školských obvodov a troch mimo obvodových miest.

1. školský obvod (Lazovná, Severná, Na Graniari , Kollárová, Uľanská cesta, Kuzmányho, Topoľova, Horná, T.Vansovej, Komenského, Internátna, Spojová, Rajec, Horná Mičiná, Podlavická cesta, Lipová,

2. školský obvod: Jesenná, Kalinčiaková,

3. školský obvod:  Mládežnícka, Oremburská ,

4. školský obvod: Sásovská cesta, Tatranská

Mimo obvodov mesta : Králiky, Horné Pršany, Riečka.

V súčasnosti školu navštevuje 252 žiakov, z toho je 25 žiakov integrovaných. Umiestniť takéto množstvo žiakov je komplikované. Najbližšie ZŠ sú kapacitne obmedzené.

Všetky hore uvedené fakty poukazujú na to, že škola má svoju opodstatnenosť v ďalších rokoch.

Vyzývame ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby dôsledne zvážil všetky okolnosti, ktoré predchádzali rozhodnutiu MsZ v Banskej Bystrici,  záujmy občanov a žiakov školy, miestne a regionálne požiadavky,  účelné a komplexné rozmiestnenie škôl v Banskej Bystrici, kvalitatívnu organizáciu výchovy a vzdelávania školy na ZŠ Jána Bakossa, počet žiakov zriadenej  školy, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie školy.

Žiadame ministra, aby vo svojom rozhodnutí čo najskôr zamietol žiadosť na vyradenie školy zo  zoznamu škôl, školských zariadení, stredísk praktického vyučovania a pracovísk praktického vyučovania, ktoré majú oprávnenie uskutočňovať výchovu a vzdelávanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Lipšicova advokátka: S takým postupom prokuratúry som sa ešte nestretla

Exposlanec zrazil 72-ročného chodca v septembri. Hrozí mu za to trest na dva až päť rokov väzenia.

KOMENTÁRE

Milosťou pre Kajínka Zeman spochybnil právny štát

Český prezident má stále dosť sily škodiť českej demokracii.


Už ste čítali?