Banskobystrický primátor s poslancami MsZ berie deťom školu

Autor: Jana Vološinová | 5.6.2014 o 14:48 | (upravené 5.6.2014 o 22:31) Karma článku: 3,50 | Prečítané:  722x

V utorok 20. mája 2014 na zasadnutí MsZ v Banskej Bystrici rozhodli poslanci na návrh primátora mesta o zrušení ZŠ Jána Bakossa napriek tomu, že bol v škole vykonaný riadny zápis detí do prvého ročníka pre školský rok 2014/2015.

Je nutné upozorniť na fakt, že na tejto škole bola vykonaná zákonná voľba riaditeľky na nasledujúce volebné obdobie piatich rokov. O pár hodín na to Mestské zastupiteľstvo na návrh primátora prijalo návrh na zrušenie tejto základnej školy. ZŠ sa nachádza v širšom centre mesta, do rozlohy vo veľkom obvode. Žiaci po zrušení školy budú musieť dennodenne  dochádzať do vzdialených škôl  na opačný koniec mesta.  Rozhodnutie prišlo ako blesk z  jasného neba. V poslednej chvíli, tesne pred koncom školského roka. Všetkých rodičov, učiteľov, správnych zamestnancov a v neposlednom rade žiakov tejto školy, to postavilo do veľmi zlej a nezávidenia hodnej situácie tesne pred koncom školského roka.

Čo asi viedlo primátora mesta Banská Bystrica Mgr. Petra Gogolu a poslancov MsZ k tomuto rozhodnutiu? Lukratívny pozemok v centre mesta? Pre koho? Primátor a poslanci ako volení zástupcovia občanov by mali v prvom rade prihliadať na oprávnené záujmy občanov, miestne a regionálne požiadavky tak, ako im to ukladá zákon NR SR č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

Škola vydala 34 rozhodnutí o prijatí do prvého ročníka. Mali by sa otvoriť dve triedy.           Pri tomto množstve rozhodnutí zdôrazňujeme aj spádovosť školy, ktorú navštevujú deti        zo štyroch školských obvodov a troch mimo obvodových miest.

1. školský obvod (Lazovná, Severná, Na Graniari , Kollárová, Uľanská cesta, Kuzmányho, Topoľova, Horná, T.Vansovej, Komenského, Internátna, Spojová, Rajec, Horná Mičiná, Podlavická cesta, Lipová,

2. školský obvod: Jesenná, Kalinčiaková,

3. školský obvod:  Mládežnícka, Oremburská ,

4. školský obvod: Sásovská cesta, Tatranská

Mimo obvodov mesta : Králiky, Horné Pršany, Riečka.

V súčasnosti školu navštevuje 252 žiakov, z toho je 25 žiakov integrovaných. Umiestniť takéto množstvo žiakov je komplikované. Najbližšie ZŠ sú kapacitne obmedzené.

Všetky hore uvedené fakty poukazujú na to, že škola má svoju opodstatnenosť v ďalších rokoch.

Vyzývame ministra školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, aby dôsledne zvážil všetky okolnosti, ktoré predchádzali rozhodnutiu MsZ v Banskej Bystrici,  záujmy občanov a žiakov školy, miestne a regionálne požiadavky,  účelné a komplexné rozmiestnenie škôl v Banskej Bystrici, kvalitatívnu organizáciu výchovy a vzdelávania školy na ZŠ Jána Bakossa, počet žiakov zriadenej  školy, priestorové a materiálno-technické zabezpečenie školy.

Žiadame ministra, aby vo svojom rozhodnutí čo najskôr zamietol žiadosť na vyradenie školy zo  zoznamu škôl, školských zariadení, stredísk praktického vyučovania a pracovísk praktického vyučovania, ktoré majú oprávnenie uskutočňovať výchovu a vzdelávanie.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?